Tohtoročný 20. jún je ďalším pozitívnym bodom v činnosti Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia (KPŽT). Nemalým úsilím prispeli členovia klubu, aby zveľadili, vylepšili a najmä sprístupnili svoju Expozíciu, ktorá je od roku 2015 na štvrtom nástupišti trnavskej železničnej stanice. Po náročných prípravách sa podarila renovácia rušňa, ktorý je v čele externej časti expozície.
Vozeň tzv. červený - čiže v bežnej železničiarskej komunikácii „Zetka“ je koncentráciou artefaktov, ako z technickej tak i komerčnej prevádzky železníc. No a v poradí tretí, tzv. zelený vozeň sa premenil na atraktívnu interiérovú časť expozície. Návštevník sa v nej zoznámi s vývojom trnavskej železničnej stanice od prvej konskej železnice až po súčasnosť. Rovnako je tam na pohyblivých exponátoch vývojový rad KPŽT od jeho založenia v roku 1996 až po súčasnosť. No a neprehliadnuteľnou je nová funkčná modelová železnica.
Po úvodnom privítaní prítomných predsedom klubu pánom Jozefom Schmidtom a príhovoroch generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) pána Miroslava Garaja a Predsedníčky predstavenstva a generálnej riaditeľky Železničnej spoločnosti Slovensko a.s. (ZSSK) pani Ivany Piňosovej výstavu slávnostne otvoril predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) pán Jozef Viskupič. Pomyslená páska bola nahradená výpravkou a píšťalkou, ktorú používajú výpravcovia vlakov. Týmto aktom bola naša výstava otvorená a vypravená na svoju púť. Verejnosti bude do budúcna sprístupnená počas letného obdobia každú sobotu od 9.00 do 13.00 hodiny.
Slávnostného otvorenia sa zúčastnili aj pán Miloš Čikovský, v zastúpení predsedu Slovenskej vedeckotechnickej spoločnosti doprava (SVTSD), pani Lucia Duchoňová, riaditeľka Západoslovenského múzea (ZSM) v Trnave, pán Jozef Strišš, dopravný historik Žilinskej univerzity (ŽU), ako aj pán Peter Papík, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD). Na vernisáži nechýbali všetky vekové kategórie, od detských zvedavých úsmevov až po nadšencov pre dopravu až po tváre, dnes už bývalých kolegov a kolegýň, zo železničiarskeho prostredia.
Niekoľko záberov dokumentuje slávnostnú atmosféru celého podujatia z fotoaparátu Ing. Marka Englera.
Trnava, 20.júna 2026
Ing. Peter Siváček